Kategoriler

Gezici Mobil Sağlık Hizmetleri

İşverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre çalışanların sağlık gözetimlerini ve rutin sağlık kontrollerini yapmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülüğü düzenleyen maddeye göre işveren, çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
Çalışanların sağlık gözetimleri kapsamında periyodik muayenelerine esas oluşturan radyolojik, fizyolojik ve biyolojik testlerin tamamının mobil ekipler aracılığıyla ve özel donanımlı araçlarla işyerlerinde yapılması gerekmektedir.
Kullanılacak araçlar ve mobil sağlık birimleri Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 29.4.2016 tarihinde yayımlanan Gezici İSG Hizmetleri Genelgesindeki teknik şartlar ve zorunluluklara göre hazırlanmalı ve Sağlık Bakanlığından ruhsat almış olmalıdırlar. Bu kapsamdaki tüm test ve röntgen ekipmanları kalibrasyonları güncel halde olmalı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) sistemine kaydedilmelidir.
Çalışanların sağlık kontrollerinin Sağlık Bakanlığından ilgili genelge şartlarına uygunluğunu sağlayamadığı için ruhsat alamamış ekipler tarafından yapılması yasal olarak suç teşkil eden bir husustur. O yüzden tüm işverenler bu konuda dikkatli ve hassas davranmalıdırlar. SİMA OSGB çözüm ortakları ile beraber yasal mevzuata uygun şekilde bu hizmeti sağlamaktadır.

Resim
Adnan Menderes Mah. 525 Sok. No:6/A Efeler/AYDIN
0256 211 54 54
info@simaosgb.com
www.simaosgb.com ©
X
Whatsapp
E-Posta
Telefon